Gruzja – 8 dni

Gruzja - Kazbegi2

Ramowy plan wyjazdu

Dzień I

Wyjazd z miejsca zbiórki i przejazd na lotnisko w Berlinie. Odprawa i wylot. Przylot do Kutaisi i przejazd do hotelu. Obiadokolacja powitalna, zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień II

Po śniadaniu przejazd do Tbilisi i zwiedzanie jednego z najstarszych miast na świecie: Stare Miasto, wjazd kolejką linową na górujące nad Tbilisi wzgórze – tuż obok zamku Narikała (głównej twierdzy miasta) – rozpościera się stąd piękny widok na stolicę Gruzji. Zobaczymy też Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne “złoto Kolchidy”, Most Pokoju, dzielnicę Łaźniową – starodawne Banie w Tbilisi, spacer po starym mieście. Zakwaterowanie w hotelu i popołudniowy wypoczynek. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

Dzień III – wymiennie w zależności od pogody

Po śniadaniu przejazd w stronę prowincji Kachetia, głównego regionu uprawy winorośli. Zwiedzanie okolic bogatych w historyczne i architektoniczne zabytki – m.in. Monastyr Świętej Nino – Bodbe oraz grób św. Nino. Miasteczko miłości Sighnaghi – malowniczo położona osada, z której rozpościera się widok na sławną dolinę Alazani. Czas wolny w Sighnaghi. Następnie degustacja wina w lokalnej winiarni (przy mniejszej grupie – mała lokalna winnica/muzeum oraz poczęstunek w postaci tradycyjnych Mcwadi – szaszłyków), kolejna degustacja w tunelu Khareba (2 gatunki wina, piękny tunel z wielowiekową historią). Nasza trasa wiedzie wzdłuż pasma Wielkiego Kaukazu. Obiadokolacja w postaci tradycyjnej supry z pokazem tańców narodowych i śpiewu gruzińskiego w Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

Dzień IV – wymiennie w zależności od pogody

Po śniadaniu przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną (nazwa pochodzi z XIX wieku) – jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Zwiedzamy twierdzą Ananuri oraz przekroczymy Przełęcz Krzyżową (2395 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Z miejscowości Stepancminda rozpościera się piękny widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.) i położoną na wysokości 2170 m. XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (Cminda Sameba).  Wjazd na wzgórze samochodami terenowymi. Czas wolny w Stepancminda. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

Dzień V

Po śniadaniu przejazd do Mcchety, starożytnej stolicy królestwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy stare miasto oraz monumentalną  katedrę Sweti Cchoweli (XI w.). Czas wolny. Degustacja pierożków chinkali, w restauracji słynącej z najlepszych wyrobów w regionie. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem monastyru Jvari (VI/VII w.) , z którego roztacza się widok na rozlewisko rzek Kura i Aragwa. Następnie przejazd do Gori. Zwiedzanie malowniczego starożytnego miasta skalnego Upliscciche oraz – dla chętnych – Muzeum Stalina. Przejazd do Achalciche. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień VI

Po śniadaniu zwiedzanie największego skalnego miasta i klasztoru w Wardzi. Niesamowite dzieło pracy ludzkich rąk pochodzące z XIIw. Po drodze zobaczymy twierdzę Chertwisi, następnie zrobimy postój w Achalciche, gdzie zobaczymy odrestaurowaną twierdzę Rabati (wejście na dziedziniec). Udamy się w kierunku wybrzeża Morza Czarnego, po drodze odwiedzimy również Borjomi – sławne uzdrowisko, od wieków słynące z leczniczych wód mineralnych. Przejazd do Kobuleti. Zakwaterowanie w hotelu Kobuleti. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień VII

 Późniejsze śniadanie, wyjazd w okolicy godzin południowych. Podjedziemy pod granicę z Turcją, gdzie zobaczymy miejscowość Sarpii. Udamy się do Batumi, w którym czeka nas spacer sławną promenadą miasta. Zobaczymy m.in. pomnik Alego i Nino, wieżę alfabetu Gruzińskiego, Teatr Letni i Tańczące Fontanny. Czas wolny w centrum Batumi. Dla chętnych zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, skąd rozpościera się piękny widok na zatokę, nad którą wznosi się miasto. Pożegnalna obiadokolacja w Batumi. Wieczorny spacer po oświetlonym mieście.  Powrót na nocleg do Kobuleti.

Dzień VIII

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Kutaisi. Krótkie zwiedzanie miasta (parlament, monastyr Gelati – z zewnątrz, w miarę możliwości: Jaskinię Prometeusza). Przejazd na lotnisko. Odprawa i wylot. Przylot do Berlina i powrót na miejsce zbiórki. Zakończenie wycieczki.

dowolny

ok 3600 PLN/os.

przy udziale 30 uczestników i wyjeździe z okolic Szczecina

Cena zawiera:

 • transfer na lotniska i z lotnisk
 • lot z bagażem podręcznym i bagażem rejestrowym 20 kg
 • zakwaterowanie hotelu o standardzie 3*** – pokoje TWIN/DOUBLE z łazienką;
 • wyżywienie HB w postaci obfitych śniadań i obiadokolacji z trunkami regionalnymi i napojami (obiadokolacje w postaci bogatego, obfitego bufetu z kilkoma daniami);
 • pełna usługa transportowa klimatyzowanym autokarem (transfer, transport, paliwo);
 • obsługę polskojęzycznego przewodnika;
 • pełen wrażeń wjazd samochodami 4×4 na wzgórze Gergetii (Cminda Sameba);
 • degustacja lokalnych win w winnicach Kachetii;
 • wystawna obiadokolacja w postaci gruzińskiej Supry, z pokazem tańców narodowych i śpiewu;
 • zapas tradycyjnego gruzińskiego wina dla gości;
 • ubezpieczenie NNW i KL
 • obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • podatek VAT
 • programowe bilety wstępu

Cena nie zawiera:

 • wstępu do Jaskini Prometeusza: 10 € – wejście w zależności od wybranej daty podróży (muzeum nieczynne w poniedziałki)
 • bagażu rejestrowanego