Dookoła Bałtyku – 8 dni

Bałtyk

Ramowy plan wyjazdu

Dzień I

Wyjazd z miejsca zbiórki o godz. 19:30 i przejazd do Świnoujścia. Odprawa promowa i wypłynięcie do Ystad o godz. 23:00. Zakwaterowanie w kabinach wewnętrznych i nocleg.

Dzień II: Ystad, Linkoping

Przybicie do portu w Ystad o godz. 6:30. Po śniadaniu i wykwaterowaniu opuścimy prom. Spacer po Ystad – zobaczymy m.in. rynek, kościół Santa Maria Kyrka, klasztor Franciszkanów, Pilgrandhuset- najstarszy skandynawski dom szachulcowy. Wyjazd się w stronę Sztokholmu. Po drodze przerwa w Linkoping (XVI wieczny zamek, kościół św. Larsa, fontanna na rynku, druga pod względem wielkości katedra w Szwecji). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień III: Sztokholm

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszymy na zwiedzanie Sztokholmu. Na początek odwiedzimy historyczną dzielnicę Gamla Stan i jej najpiękniejsze zakątki. Na Starówce zobaczymy Parlament i renesansowy Zamek Królewski ( z zewnątrz), wraz z tradycyjnie ubranymi przedstawicielami królewskiej straży. Będziemy także podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego Maria Berget. Następnie zobaczymy operę, synagogę, kościół św. Jakuba, ratusz, dalej sztokholmskie fiordy i odwiedzimy Muzeum Okrętu Waza, statku wyłowionego z dna morza 300 lat temu. Czas wolny i obiadokolacja. Po zwiedzaniu przejazd do portu i odprawa promowa. O godz. 20:00 wypłynięcie w morze do Turku.

Dzień IV: Helsinki

W godzinach poranych przybicie do portu w Turku. Śniadanie, wykwaterowanie i opuszczenie promu. Kolejno udamy się do Helsinek – jednego z najbardziej zielonych miast Europy. Zwiedzanie zaczniemy od Placu Senackiego z katedrą luterańską. Przejdziemy na Rynek, gdzie będziemy mogli zakupić pamiątki, owoce, lub wypić kawę, oraz spróbować potraw z Renifera. Zobaczymy także m.in. Esplande, gdzie po obu stronach ulicy znajdują się monumentalne kamienice, prestiżowe hotele, restauracje  i kawiarnie, Bibliotekę, Uniwersytet oraz Pałac Rządu zwany potocznie Domem Senatu, pomnik cara Aleksandra II, Ratusz, Pałac Prezydencki, kościół wykuty w skale, prawosławną katedrę Uspienski (największa cerkiew w Europie Zachodniej) oraz dworzec główny – budynek należący do jednych z najciekawszych architektonicznie w stolicy. Następnie odwiedzimy część rozległej Twierdzy Suomenlinna rozlokowanej na kilku wyspach, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu czas wolny i obiadokolacja. Transport promem do Tallina, przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg. 

Dzień V: Tallin

Po śniadaniu i wykwaterowaniu zwiedzanie Tallina. Na miejscu zwiedzanie rozpoczniemy od niedużej Starówki – Vanalinn, zobaczymy piękną panoramę miasta, zabytkową kamienną XV-wieczną bramę zwaną także jako uliczka Lühike Jalg, Bramę  i basztę Pikk Jalg, katedrę Domską, budynek Akademii Artystycznej, uliczką Rahukohtu, jedną z najokazalszych baszt Tallina – Kiek in de Kök, okazały i kolorowy prawosławny sobór św. Aleksandra Newskiego, budynek Parlamentu, zamkową wieżę Pikk Hermann, ratusz – wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Bramę Morską, przy której umieszczono tablicę upamiętniającą bohaterską ucieczkę z Tallina okrętu podwodnego ORP Orzeł podczas II Wojny Światowej. Po zwiedzaniu czas wolny na Starówce i przejazd do hotelu w okolicach Rygi na zakwaterowanie, obiadokolację i nocleg.

Dzień VI: Ryga

Po śniadaniu i wykwaterowaniu zwiedzanie Rygi. Zobaczymy tam m.in. wpisany na listę UNESCO bazar miejski z unikalną konstrukcją budynków utworzonych z dawnych hangarów lotniczych, pozostałości dawnej magazynowej dzielnicy Spīķeri, wieżę radiowo-telewizyjną o wysokości 368 m, monumentalny budynek Łotewskiej Akademii Nauk, kościół Zwiastowania NMP, budynek cyrku, jedynego stałego cyrku w państwach nadbałtyckich, budynki uniwersytetu, park Esplanade którego, największą ozdobą jest stojąca w nim prawosławna katedra Narodzenia Chrystusa, zniszczony kościół Piotra i Pawła, Teatr Narodowego Łotwy, Basztą Prochową,  Bramę Szwedzką – jedyną średniowieczną bramę miejską, która przetrwała do naszych czasów i Zamek Kawalerów Mieczowych. Następnie spacer po Starówce (kamienice, tzw. „Koci dom”, Katedra i Plac Katedralny, Kościół św. Janów, Plac Ratuszowy, Dom Czarnogłowych, Muzeum Okupacji Łotwy o ciekawej bryle architektonicznej, (z zewnątrz), Kamienice „Trzej Bracia”, Plac Liwski z budynkiem Teatru Dramatycznego oraz budynki Wielkiej i Małej Gildii – dawne siedziby bractwa kupców). Przejazd do Wilna na zakwaterowanie, obiadokolację i nocleg.

Dzień VII: Wilno

Po śniadaniu zwiedzanie Wilna. Rozpoczniemy od Starego Miasta. Zobaczymy Pałac Prezydencki (z zewnątrz), budynek Uniwersytetu Wileńskiego, kościół św. Piotra i Pawła (jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie), bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława – miejsce pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski, Plac Katedralny z pomnikiem Giedymina, Kościół Trójcy św. W którym mieści się oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego namalowany po objawieniu siostrze Faustynie, starówkę z Ostrą Bramą i słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół św. Teresy, cerkiew św. Ducha, dziedziniec klasztoru Bazylianów, ze słynną celą Konrada, kościół św. Kazimierza, kościół św. Jana i ratusz. Czas wolny i przejazd na Cmentarz na Rossie. Po zwiedzaniu powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień VIII: Troki i powrót

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Trok, gdzie zwiedzimy malowniczo położony na wysepce Zamek Wielkich Książąt Litewskich nad jeziorem Galve, ulicę Karaimską i kienesę – dom modlitewny karaimów (z zewnątrz). Następnie wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce zbiórki ok. godz. 3:00 następnego dnia.

dowolny

ok 2900 PLN/os.

przy udziale 30 uczestników

Cena zawiera:

 • transport autokarowy i promowy wg. programu
 • nocleg w hotelach: pok. 2-3 osobowe z łazienkami
 • nocleg w kabinach 4-osobowych na promie Sztokholm – Turku
 • nocleg na promie w kabinach 4-osobowych: Świnoujście –
  Ystad
 • transport w Helsinkach tramwajami wodnymi
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
 • opieka pilota
 • ubezpieczenie NNW i KL
 • opłaty drogowe i podatek VAT

Dodatkowo płatne:

Programowe bilety wstępu i lokalni przewodnicy: 180 zł + 150 Kr